top of page

POROTA

piatý ročník (2025)

csm_Dalibor_Karvay__c_Lukas_Beck_e6e370fa89.jpg
     Dalibor Karvay

Dalibor Karvay sa narodil 24. júla 1985 vo Vrútkach na Slovensku. Od detstva preukazoval pozoruhodný hudobný talent. Vo veku troch rokov začal hrať na husliach pod vedením svojho otca. Už počas štúdia na Základnej umeleckej škole vo Vrútkach urobil niekoľko nahrávok pre Slovenský rozhlas v Bratislave. Absolvoval mimoriadne štúdium na Žilinskom konzervatóriu u prof. Bohumila Urbana a od roku 1999 študoval na Viedenskom konzervatóriu v triede svetoznámeho prof. Borisa Kuschnira. Zúčastnil sa taktiež viacerých majstrovských kurzov u uznávaných pedagógov – Eduard Grach, Mintscho Mintschev, Herman Krebbers. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patrí víťazstvo na stretnutí mladých hudobníkov v Córdobe (1996), cena Eurovízie – Grand Prix Mladý hudobník roka (2002), prvé miesto na súťaži Tibora Vargu (2003), cena Medzinárodnej tribúny mladých interpretov New Talent (2005), víťazstvo na súťaži Davida Oistracha v Moskve (2008).
Pozoruhodný bol aj koncert pre princa Charlesa z Walesu v roku 2003 vo Windsor Castle za spoluúčasti Mstislava Rostropoviča. Opakovane prijal pozvanie na Seiji Ozawa International Academy vo Švajčiarsku. V roku 2009 získal cenu ministra kultúry Slovenskej republiky za vynikajúce umelecké výsledky a úspešnú medzinárodnú reprezentáciu slovenského interpretačného umenia. Nadácia Tatra banky mu v roku 2011 udelila cenu „Mladý tvorca“ v kategórii hudba. Ako sólista spolupracoval s renomovanými dirigentmi ako Leif Segerstam, Ion Marin, Hiroyuki Iwaki, Jaap van Zweden, Marek Janowski, Alexander Rahbari, Roman Kofman, Benjamin Wallfisch, Ondrej Lenárd, Oliver Dohnányi, Leoš Svárovský a ďalší. Medzi orchestre, s ktorými hral ako sólista, patria Rundfunk-Symfonie Orchester Berlin, English Chamber Orchestra, Camerata Salzburg, Orchestra Ensemble Kanazawa, Česká filharmonie, Nationaltheater-Orchester Mannheim, Radio-Symphonie Orchester Wien, Wiener Kammerorchester, Het Gelders Orkest, Solistes Européens, Luxembourg, Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátny komorný orchester Žilina a mnohé ďalšie. Intenzívne sa venuje aj komornej hre, pričom spolupracuje so špičkovými umelcami, ako Radek Baborák, Julian Rachlin, Wenzel Fuchs, Boris Kuschnir, Daniel Buranovský a iní. Od roku 2014 pôsobí pedagogicky na – Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien. Dalibor Karvay hrá na husliach vyrobených viedenskou husliarkou Juliou Mariou Pasch.

IMG_0185 (1).JPG
IMG_20220730_141320-1-scaled.jpg
Birgit Kolar

 

Birgit Kolar sa narodila v roku 1970 vo Waidhofene (Rakúsko). Na husliach sa začala učiť hrať ako šesťročná na miestnej hudobnej škole. Od roku 1982 študovala na Hudobnej univerzite vo Viedni u koncertného majstra Viedenskej filharmónie Rainera Küchla a jeho asistentky Jely Špitkovej. V štúdiu pokračovala u Wolfganga Schneiderhana v Lucerne, u Roberta Mastersa v Londýne a Josefa Luitza vo Viedni.V roku 1991 získala najvyššie ocenenie, na husľovej súťaži Yehudiho Menuhina, stala sa jaj víťazkou. V rokoch 1999-2008 hrala prvé husle v „Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks“ a v „Münchner Streichquartette“. Ako sólistka a komorná hráčka vystupovala po celej Európe, v Japonsku a Južnej Amerike. V rokoch 1994-1996 bola aj koncertnou majsterkou Viedenského symfonického orchestra. Odvtedy účinkuje ako hosťujúca koncertná majsterka vo viacerých európskych orchestroch, ako Bavorský štátny orchester (Mníchovská štátna opera), Bergen Philharmonic Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra a pravidelne hosťovala aj vo Viedenskej filharmónii.V rokoch 2003-2009 bola asistentkou na Hudobnej univerzite vo Viedni, v roku 2011 zastávala miesto  hosťujúcej profesorky na Kunstuniversität Graz. Od roku 2012 je koncertnou majsterkou Španielskeho národného orchestra. Birgit Kolar hrá na husliach Carlo Bergonzi, Cremona 1723 zo „zbierky vzácnych nástrojov“, ktorú vlastní Národná banka Rakúska. 

Peter Strenáčik

 

Peter Strenáčik sa narodil v Lučenci. Študoval hru na husliach na Konzervatóriu v Košiciach v triede Kolomana Takácsa. Po ukončení pokračoval na štúdiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Jeho pedagógmi boli vynikajúci pedagógovia – Ján Skladaný, Jela Špitková a Albín Vrteľ. Po ukončení štúdia nastúpil do Štátnej opery v Banskej Bystrici, kde pôsobil 15 rokov, väčšinou vo funkcii vedúceho skupiny druhých huslí. Paralelne vyučoval hru na husliach na Základnej umeleckej škole Jána Cikkera V Banskej Bystrici. V roku 1992, keď bolo založené Konzervatórium Jána Levoslava Bellu, prijal miesto učiteľa, a pôsobil tu 25 rokov ako učiteľ hry na husliach a dlhodobo ako vedúci strunového oddelenia. Stál aj pri zrode Akadémie umení v Banskej Bystrici, kde celé štvrťstoročie viedol Katedru orchestrálnych nástrojov. Mnohí jeho žiaci dnes pôsobia doma a v zahraničí ako sólisti, komorní alebo orchestrálni hráči a vyučujú na umeleckých školách. Peter Strenáčik je pravidelným členom odborných komisií regionálnych a celoslovenských husľových súťaží. Je spoluzakladateľom Medzinárodnej husľovej súťaže Prime Violin.

bottom of page